Simtek S951, Jos Verstappen /1:24/ T.Pechler, rescale Gerry

Jak se to staví ...
(hotové modely bez komentáře ke stavbě dávejte, prosím, do Galerie)
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Simtek S951, Jos Verstappen /1:24/ T.Pechler, rescale Gerry

Příspěvekod Gerry » 25 červenec 2008 13:46

Nedávno jsem v jiném fóru naznačil, že příště budu stavět "švestku na kolečkách", nikdo se nechytil na návnadu, tak ... tady ji máte.
Nejprve zase trocha historie :
Společnost Simulated Technologies Inc. vznikla z iniciativy Maxe Mosleyho s cílem zajišťování softwarového zázemí veškerého toho "cvrkotu" točícího se kolem závodů F1. Mladý a patřičně ambiciozní šéf společnosti Nick Wirth po nějaké době přišel na myšlenku proč nenasadit v F1 vlastní tým? Od nápadu nebylo daleko k činům, jako technický poradce nebyl najat nikdo menší, než slavný Jack Brabham (což jeho synovi Davidovi zajistilo místo v kokpitu) a do sezóny 1994 nastoupil tým se svým typem S941 a dvěma piloty. Bohužel, na body bylo hned ze začátku daleko a navíc se tým nešťastně "proslavil" dne 30.4.1994 v Imole, kde při kvalifikaci týmová dvojka Roland Ratzenberger ve snaze za každou cenu se probojovat na startovní rošt přecenil schopnosti své a svého vozu a mezi zatáčkami Villeneuve a Tosa při 300km rychlosti v drastické havárii umírá.

Obrázek

Jakoby tato tragédie ovlivnila celý další osud týmu, který se nedokázal vymanit z kolotoče "nedostatek financí-nemožnost technického vývoje-slabé výsledky-nezájem sponzorů-nedostatek financí..." a i přes časté výměny pilotů bylo velkým úspěchem alespoň probojování do kvalifikace. Body byly nedostižným snem.
Do sezóny 1995 vstoupil tým s vylepšeným typem S951, ale ani angažmá zkušeného pilota Jose Verstappena nevedlo k výsledkům. V polovině sezóny tedy tým Simtek mizí ze scény.
Pokud ale někoho napadá, proč stavět model zrovna tohoto týmu, tak i jen proto, že jejich temně fialové monoposty byly, myslím, jedny z nejhezčích formulí, jaké kdy jezdily ....

ObrázekObrázek

Model :
Základem mého modelu je volně stažitelný kit Tippi Art Studia modeláře Terryho Pechlera, dostupný spolu s dalšími 3 modely na adrese http://www.tipiart.nl/papercraft/tipi_a ... rcraft.htm . Jeho nevýhodou je sice měřítko 1/43, ale poté, co jsem si model zvětšil do "našeho" 1/24, mohl jsem konstatovat, že k nijak drastickému zhoršení detailů nedošlo a model je postavitelný bez překreslení. Je to model poněkud jednodušší, než je běžný "český" standart, ale i tak, kdo nestaví formule na soutěže, ale jen do své sbírky, bude s ním spokojen.

Tak mi držte palce.... :wink:

veľkosť foto upravil hepyno 27.7.08 v 21.37 - foto boli príliš veľké a rozhadzovali fórum

Honza
Příspěvky: 449
Registrován: 29 září 2003 07:50
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Honza » 27 červenec 2008 17:45

Nevím kde jsi vzal informaci o nehodě Ratzenbergera že přecenil své schopnosti, jednoduše nevydržela technika a ruplo mu uchycení zadního křídla a bez křídel jak známo to ve 300km/h nezatáčí.
To jen pro upřesnění.

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Gerry » 27 červenec 2008 18:34

ad nehoda Ratzenbergera : Máš pravdu, je to jedna z teorií, že si kolo před nehodou poškodil uchycení křídla, které poté odpadlo atd...ale nikde jsem nezjistil že by to bylo jako potvrzená příčina nehody .... Druhá teorie je právě ta o přecenění schopností, taky vypadá logicky, i jen proto, kolik málo měl RR ve formuli najeto...

tacmi
Příspěvky: 13
Registrován: 03 červen 2004 21:23

Příspěvekod tacmi » 27 červenec 2008 20:04

To,že vozy Simtek byly jedny z nejhezčích s tím nesouhlasím( i když modrá je dobrá).

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Gerry » 27 červenec 2008 21:38

Takže první raport ze stavby. Měl jsem z toho strach, ale model jde dohromady fajn. Není to jednoduchá věc, měl by se do ní pustit někdo, kdo má už pár modelů za sebou - hlavně proto, že návod jako takový neexistuje, jen pár ilustračních fotografií, takže prostor kokpitu nebo záď auta - to je malý hlavolam. U dalších 3 modelů se naštěstí autor poučil a dal alespoň přehlednou návodnou kresbu.
Díly k sobě padnou docela pěkně, malinké korekce jsou na místě, ale jen nepatrně. Nemusí se ani moc retušovat. Mně největší problém, co se retuše týče, dělá jako tradičně fakt loupání barvy v místě ohybu. Už jsem ale po minulém kitu varován, tak ohýbám s citem.
Fotografii dávám jen jednu, protože jsem zjistil, že nemůžu model fotit s bleskem - místo švestky mám najednou blankytnou modř :-D. Tak jen jednu nepříliš kvalitní fotku pod lampou a příště se polepším.


Obrázek

Uživatelský avatar
hepyno
Příspěvky: 1150
Registrován: 24 říjen 2003 12:16
Bydliště: Trnava

Příspěvekod hepyno » 27 červenec 2008 22:02

Gerry mám len dve poznámočky. Ako vyretušuješ tie bezpečnostné pásy? A druhá, nebolo by lepšie s fotením počkať na slniečko, ak s bleskom to nejde? :wink:
Dopracovali k tomu, že ak niekto ukradne 1000 korún, je to vlastne v poriadku. Aj keď klamal (a klame ďalej), krádež nepriznal, neospravedlnil sa a peniaze nevrátil, pretože teraz už (možno) nekradne.

galéria cashpick

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Gerry » 01 srpen 2008 12:28

Hepyno: U pásů to byl úmyslný pokus - dost na sedačce zanikaly, zkusil jsem jim nechat malililinkatý lem jako vystínování.

A tady je malý postup ve stavbě. Nemám moc času a tak to jede pomalu. Model se staví nádherně, všechno pasuje jak má. Jenom postup stavby a umístění dílů je malé dobrodružství, protože návodné fotografie moc nenaznačují a plochy na nalepení dílů nejsou vyznačeny vůbec. Ale zjistit se to dá.

ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Gerry » 16 srpen 2008 14:39

Tak zase trochu (hodně) pokroku. Základ auta je v podstatě hotov, chybí je pár ťupek retuše, nalakovat a přilepit kola (už naštěstí hotová).
Takže dojmy a rady pro ty, kteří se do Simteku taky třeba pustí. Něco už jsem napsal předtím, pokračuji dalšími poznatky :
- malý horor je kompletace křídel. Ve snaze o vytunění doporučuji rozstříhat u obou křídel pracovní plochy na jednotlivé desky (model je má v kuse). Obrovsky to zvedne vzhled modelu, ale čeká vás slíbený horor při následné kompletaci. Všechno se totiž lepí natupo a navíc nejsou na modelu vyznačeny plochy kam lepit. Pokud by byly, nebo pokud si je tam vyměříte a domalujete sami, vřele doporučuji lepit pak kyanoakrylem, protože uhlídat souosost např. u zadního křídla, které ve finiši sestává ze 13 natupo lepených dílů je jen pro masochisticky zaměřené jedince.
- další chuťovka je při lepení difuzorů, které se lepí na 2,5 mm drátky - opět natupo. Tedy opět prstolep, ale sežeňte si rychloschnoucí. Já sice raději používám střední, ale zde po chvilce držení pididrátku na místě (nezmiňuji se o několikerém vystřelení z pinzety) jsem měl slepenou pinzetu, prsty, difuzor s podložkou, ale drátek se tvářil, jako že jeho se tahle legrace netýká. Podruhé si to zopakujete se zrcátky, ale ta už jsem nalepil do dírek. Zdraví mám jen jedno :twisted:
- jediné, co mohu modelu a tvůrci s chutí a opravdu vytknout je fakt, že si zjedodušil práci s koly a jejich vnitřní disk je téměř plochý - tedy nikoliv zapuštěný dovnitř kola. Ta jsou jinak pěkná, připravená na bombírování, vnější disk je také OK, ale ten vnitřní je au. Původně jsem to chtěl předělat a použít disky z jiného auta, ale pak mi došlo, že bych musel dělat nové - delší závěsy kol, které jinak pasují perfektně a tak jsem to z vrozené lenosti vzdal. Stejně to skoro nebude vidět :wink:
- mimochodem, závěsy kol - poslední chybka je že tvůrce nějak zapomněl na hnací osu zadní nápravy. Já na to vzpomněl taky pozdě, tak mne ještě čeká dodatečná montáž dneska.
Ale jinak je to krááásné auto a vůbec nelituji, že jsem se do něj pustil....

ObrázekObrázekObrázekObrázek

miroslav vejmelka
Příspěvky: 61
Registrován: 20 leden 2008 07:39
Bydliště: Rokytnice nad Rokytnou

Příspěvekod miroslav vejmelka » 16 srpen 2008 19:07

Tak jsem nakonec rád,že to mám doma taky,v 1:24.Díky za rady kolem stavby,o lepení křídla na tupo vím své,dělám to tak,že místo pro přilepení komponentu škrábnu skalpelem barvu,pak tam drží i herkules,musí se ale postupovat po fázích a pořád hlídat rovinu,lepím křídlo třeba celý týden(každý den jeden komponent) a nakonec křídlo položím na záda a zatížím videokazetou,pak je vše rovné a mezery mezi komponenty stejné.Drátky lepím vteřinovým gelem,ale je dobré se s vteřiňákem skamarádit,ze začátku si ze mě dělal srandu,ale od té doby,co se mi přestaly po přechodu klepat ruce,tak si rozumíme.
Bude to pěkné auto,co se kol týče,určitě to půjde upravit,tam se jedná o prodloužení závěsů podle vnitřku disku,to nebude problém.
Přeji mnoho zdaru k celkovému dokončení.

Honza
Příspěvky: 449
Registrován: 29 září 2003 07:50
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Honza » 18 srpen 2008 06:06

Nevím jestli jsem první Gerry který tě na to upozorní, ale s tou retuší si opravdu nedáváš moc práce, stavět formuli není žádnej závod , jde o co nejlepší efekt, bohužel u tebe mi to připadá dost odfláknutý. Koukni třeba na Pepinela, staví pomalu, ale výsledek je perfektní.... a jestli tam má nějakou chybku, tak ji pro celkové zpracování modelu leckdo odpustí.

To je jen můj názor na tvoje stavby, neber to jako nějaké napadání, jsme přece na demokratickém fóru a nevidím důvod proč by se sem měli psát jen pozitivní příspěvky.

Honza

Uživatelský avatar
11111
Příspěvky: 1697
Registrován: 30 září 2003 11:40
Bydliště: Vikýřovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod 11111 » 18 srpen 2008 09:52

Modelařina je dle mého názoru o vnitřním uspokojení každého modeláře. Někoho uspokojuje kvantita, jiného kvalita někoho obojí. Ne každý oplývá schopnostmi dokonalosti, každému z nás jde něco lépe a něco hůře. Bylo by naopak škoda kdyby se zde báli modeláři zveřejňovat své díla jen proto, že nejsou dokonalá, nebo zavrhli modelařinu z pocitu, tohle nikdy nedokážu a za stávající mne kritizují. Buďme prosím tolerantnější a mějme radost z každého tady prezentovaného díla.
retuš a kompletace:
F158 1965, F1512 1964, L49 1967, L49 1969
tmelení-broušení:
L72E 1975, B190 1990, Lola T97/30 1997, BAR002 2000
hrubá stavba:
F60 2009, F312B 1970, FW30 2008, MS80 1969

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Gerry » 18 srpen 2008 11:12

Honza : Klidně se do mé stavby pusť, já to snesu :D A dobrou radu o to víc.. :-) Já vím, že retuš nemám stoprocentní, ale prostě už musím vzít v potaz i to, že oči nejsou jak bývaly a ruka se už též zachvěje. V tomhle případě jsem v tom ale asi trošku nevinně, protože mám tu Simteka vedle sebe a to co na fotce vypadá jako bílé, je zaretušované - chyba bude asi ve fotce....v tom mám mezery daleko větší :oops: ...fotím z ruky malým kompaktem. Zřejmě asi odlesk, nevím. Jedno místo ale skutečně prosvítlo, tam to musím sebekriticky přiznat :oops: a opravit :).

11111 : tak pod tohle se můžu okamžitě podepsat... semtam někdo bohužel zapomíná, že modelaříme pro radost, těch kdo to dělají pro úspěchy na soutěžích je minimum. Já jsem rád, když formuli postavím jak ji postavím a nezkazím, odreaguju se u toho, pokochám se tím, semtam i zanadávám ...a je to. :D Čímž ovšem nechci říci, že nepřijmu dobrou radu, NAOPAK!!!
Mně se tímhle bohužel v nedávné době dost znechutilo plastikové modelářství, které jsem dělal od 10 let.... nějaká hlava pomazaná vymyslela "španělskou školu", takže modely se už nejen staví, upravují, tmelí, barví a patinují...ale musí se i vystínovat, udělat preshading, postshading, filtry, wash atd atd....a barvy, ředidla apod na to stojí víc než na zbytek stavby.... a BĚDA kdo to nemá, ten ať raději s tím neleze na světlo boží a vrátí se do hrobu.
Dost nerad bych se s takovým elitářstvím setkával i tady..... ale to je off topic a nebylo to směřováno na Honzovu připomínku.

Uživatelský avatar
Cashpick
Site Admin
Příspěvky: 488
Registrován: 23 září 2003 15:32
Bydliště: Brandýs nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Cashpick » 18 srpen 2008 11:48

A čím retušuješ, že to tak špatně kryje?
Jestli jsou to fixy tak to je špatná cesta. Už jsem je také opustil a retušuju vodovky nebo temperky. Ač modely nelakuju tak matná retuš u lesklého dílu většinou nevadí.
Na něco jsou fixy k nezaplacení - speciálně úprava v ploše laserového tisku. Také celkem používám černý permanentní fix.
Každý, kdo zde přispívá nese prostě svou kůži na trh...
Je fajn, že sem Gerry píše a může věřit tomu, že když se jeho retuš zlepší tak si toho všimneme taky :D .

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Gerry » 18 srpen 2008 11:58

Fixy ne... vodovky a sem-tam jsem už i zkusil Humbrolky a Agamy

Honza
Příspěvky: 449
Registrován: 29 září 2003 07:50
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Honza » 18 srpen 2008 12:49

Já retušuju acrylicovejma malířskejma barva v tubě (tuba stojí asi 65,- Kč).
Nemůžu si na ně stěžovat, i když zatřeš něco vedle, tak když to rychle utřeš, nic se neděje. Mám s tím zaretušovanej March 871 na svejch stránkách.


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 68 hostů